
Satellite Spikes AC 8544 BA
Spikes for Teufel tower speakers

If you like powerful sound and want to discover new music every day - get it all with the Ultima 40 streaming.

Ultra high-performance network player equipped with a high-performance digital/analogue converter from Cirrus Logic ™. Stream music from the internet and play it back on your existing hi-fi system using the free Teufel Raumfeld App.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Radio Internet | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 17,2 cm |
| Altezza | 2,8 cm |
| Spessore | 12,7 cm |
| Peso | 0,29 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| LAN | si |
| USB 2.0 | si |
| WiFi | si |
| Uscita digitale ottica | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| AAC | si |
| FLAC | si |
| MP3 | si |
| OGG | si |
| WAV | si |
| Apple Lossless | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Funzione Standby | si |
| Multiroom | si |
| 10/100-Mbit/s Ethernet | si |
| Standards WLAN | 802.11b/g/n |
| Modalità infrastruttura | si |
| Crittografia WLAN | WPA, WPA2 |
| Numero massimo di titoli | 150000 |

Impressive floor standing speakers for true HiFi class. Powerful sound with the best price/performance ratio around. Three-way construction with four speakers: a rich bass response from 2 x 165 mm fibreglass and coated cellulose woofers, harmonious voices thanks to the 165 mm midrange driver, amazing highs with the 25 mm fabric dome tweeter playback. High load capacity of 200 watts. High efficiency (87 dB) so it sounds great even with weaker amplifiers. Recommended for rooms up to 35 sqm.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 21,5 cm |
| Altezza | 106 cm |
| Spessore | 32,7 cm |
| Peso | 20,3 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite placcati oro |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Aperture di compensazione (posizione) | Parte posteriore |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | Laminato |
| Volume interno nettos | 52 L |
| Predisposto per spikes | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 1 |
| Midrange (diametro) | 165 mm |
| Midrange (materiale) | Kevlar/ fibreglass |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 165 mm |
| Woofer (materiale) | Fibra di vetro-cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 120 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Range di frequenza da/a | 45 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 200 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 108 dB/1m |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 3-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
| Frequenza Crossover interno | 650 / 2600 Hz |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna