
AC 7500 SM wall mount
Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles


Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 44 cm |
| Altezza | 25 cm |
| Spessore | 26,5 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 15mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 15 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 170 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 65 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

Hi-fi floor-standing speakers with truly transparent playback and sensational bass. A 3-way construction with 2 x 170 mm woofers and a 170 mm midrange driver ensures a balanced sound across the entire frequency range. Includes a 220 watt power capacity and optimized tweeter with waveguide.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 19,5 cm |
| Altezza | 105 cm |
| Spessore | 32,5 cm |
| Peso | 26 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | si |
| Diametro massimo cavo | 6 mm |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 18mm |
| Superficie box | Laminato |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 37 L |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 28 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 1 |
| Midrange (diametro) | 170 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 170 mm |
| Woofer (materiale) | Kevlar |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 170 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Range di frequenza da/a | 44 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 220 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 3-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
| Frequenza Crossover interno | 300 / 2500 Hz |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 38 cm |
| Altezza | 60 cm |
| Spessore | 48,5 cm |
| Peso | 25 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Funzione Standby | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 40 - 240 Hz |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | Adjustable |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 250 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 260 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Digital |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Interruttore Full Range/Low Pass | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 28 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 21mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 68 L |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 330 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Massimo livello di pressione sonora | 107 dB/1m |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna