
Coaxial-Cable 1.5m - C7515D
Digital coaxial cable 1.5 m / 3.0 m

Everything you need for home entertainment: Superior THX sound for movies and gaming as well as access to all the music on the internet via the Raumfeld Connector ². The best part is that this whole system doesn’t take up a whole lot of space: Compact, stylish, complete - that’s the Cinebar 51 Streaming.

THX multitalent in a compact form - the Cinebar 51 THX offers timeless elegance and enormous performance.
The Cinebar 51 THX with ist closed housing construction works on a two and a half-way principle with two aluminium tweeters with 25 mm and two mid-to low range drivers from coated cellulose and a 100 mm width. The membrane materials offer the best in highest performance and pressure - and with the following benefits: fantastic impulse delivery and enormous dynamics. With a performance from 100 watts per satellite channel, larger rooms are more than full of powerful sound.
With ist optical and coaxial digital inputs, 2 RCA analogue inputs and a USB 2.0 attachment the Soundbar offers a tremendous connection opportunity. With the USB connect your MP3, MP3 pro and WMA data.
The decoder element is fully kitted out and offers DTS and Dolby Digital as well as Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II and Dolby Virtual Speaker for fantastic, room filling sound from just one soundbar. Three programs are possible: Stereo, Reference or Wide. The Cinebar 51 THX can be set up with table feet or a wall mount - both are included in the delivery.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 101 cm |
| Altezza | 13,25 cm |
| Spessore | 12 cm |
| Peso | 8,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita Subwoofer | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 2 |
| Entrata digitale coassiale | 1 |
| Entrata digitale ottica | 1 |
| USB 2.0 | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| MP3 | si |
| WMA | si |
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| DTS Digital Surround | si |
| Dolby Pro Logic | si |
| Dolby Virtual Speaker | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Display | si |
| Tensione di alimentazione | 220 - 240 Volt V |
| Consumo energetico massimo | 400 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Potenza massima di uscita Canale satellitare | 150 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 2 |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 100 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tweeter (numero per altoparlante) | 2 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Alluminio |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 100 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

The Cinebar 51’s subwoofer rounds out its sound from the bottom up with an extremely powerful bass all the way down to 35 Hz. The subwoofer’s contribution is essential to the Cinebar 51's ability to reproduce sound on par with conventional home cinema systems.
An integrated amplifier with 150 watt power output fires a 250 mm bass driver. The specially configured bass reflex enclosure ensures optimal performance.
The subwoofer can fill rooms up to 35 m² with a rich, full bass. An auto on switch enables an energy-saving standby mode.
The CB 51 SW is only sold together with the Cinebar 51 and cannot be ordered separately.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 30,5 cm |
| Altezza | 42 cm |
| Spessore | 46 cm |
| Peso | 17,2 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Controller livello di ingresso | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 35 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Schermatura magnetica | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Ultra high-performance network player equipped with a high-performance digital/analogue converter from Cirrus Logic ™. Stream music from the internet and play it back on your existing hi-fi system using the free Teufel Raumfeld App.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 17,2 cm |
| Altezza | 2,8 cm |
| Spessore | 12,7 cm |
| Peso | 0,29 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| LAN | si |
| USB 2.0 | si |
| WiFi | si |
| Uscita digitale ottica | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| AAC | si |
| FLAC | si |
| MP3 | si |
| OGG | si |
| WAV | si |
| Apple Lossless | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Radio Internet | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Funzione Standby | si |
| Multiroom | si |
| 10/100-Mbit/s Ethernet | si |
| Standards WLAN | 802.11b/g/n |
| Modalità infrastruttura | si |
| Crittografia WLAN | WPA, WPA2 |
| Numero massimo di titoli | 150000 |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna