
AC 7500 SM wall mount
Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles


This symmetrical full-range dipole speaker – switchable to dipole, monopole or bipole mode – can represent all of the fine details in a multichannel audio mix. Whether music or film, this speaker can handle all duties with high fidelity. The opulent design utilises eight drivers (four drivers per side) to generate enormous sound pressure levels. Thus, the M 800 D THX Ultra 2 can be used in rooms as large as 100 m2 without any restrictions.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 23,5 cm |
| Altezza | 47 cm |
| Spessore | 17,5 cm |
| Peso | 5,9 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | CE-compliant Teufel connector panel with gold-plated terminal screws |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 70 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Schermatura magnetica | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 4 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Seta |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 130 mm |
| Medio bassi (materiale) | Carbon fiber |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 130 mm |
| Woofer (materiale) | Carbon fiber |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 130 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 180 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 3-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Interruttore dipolare/bipolare/unipolare | si |
| Interruttore dipolare/unipolare | si |

The M 11000 SW is capable of sound pressure levels almost three times larger than its predecessor, the M 10000 SW. That fact alone should give you an impression of its mind-boggling power reserves.
By precisely balancing all of the parameters and components in this speaker – including the 700 W RMS high-end electronics – Teufel has developed a subwoofer with performance limits that cannot be reached even in rooms as large as 150 m2, regardless of the signals and volume levels to be processed.
The formidable power of the amplifier in combination with the tandem 300 mm neodymium drivers allows for a maximum sound pressure level of 120 dB (1 m, 1 W, max. 2% THD) with an incredibly linear frequency response from 20 to 200 Hz with deviations of just ±0.5 dB!
Another unique feature of this speaker is Teufel’s patent-pending DPU technology which, in contrast to other bass reflex designs, produces absolutely zero air noise at all volume levels.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 63 cm |
| Altezza | 53 cm |
| Spessore | 71 cm |
| Peso | 57,25 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Controller livello di ingresso | Analogue |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 40 - 240 Hz |
| Phase control | Analogue |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 700 W |
| Interruttore Full Range/Low Pass | si |
| Output performance amplifier: Bass driver | 1200 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Front |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 300 mm |
| Woofer (materiale) | Neodym |
| Range di frequenza da/a | 20 - 200 Hz |
| Massimo livello di pressione sonora | 120 dB/1m |
| Frequenza di crossover su woofer | 80 Hz |

This speaker began its career as the M 600 THX which was the first German THX front channel speaker and the only speaker in Europe to fulfil the requirements for the old THX 6000 cubic foot license. The M 660 THX represented our continuing development of this speaker and contained many improvements. The fully redesigned frequency crossover is the main reason that this formidable front channel speaker – now known as the M 800 FCR THX Ultra 2 – was awarded the THX Ultra 2 license. And this time, it is the first speaker in all of Europe to receive this certification!
The recipe for its success contains many ingredients: use of high-quality componentry and implementation as symmetrical three-way speaker in D’Appolito configuration. With double the number of speakers and a lower cut-off frequency of 80 Hz, the dynamic response of this speaker is truly outstanding.
The M 800 FCR THX Ultra 2 is the ideal speaker for rooms up to 100 m2 in size. But even at smaller living room dimensions, this speaker is remarkably composed while still offering exceptional resolution of fine details.
Please note that the soft speaker grilles should be used for optimal sound quality. Without the grilles, the frequency response changes and the sound will become slightly harsher and more brittle.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 46 cm |
| Altezza | 33 cm |
| Spessore | 27 cm |
| Peso | 11,2 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | CE-compliant Teufel connector panel with gold-plated terminal screws |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 70 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Schermatura magnetica | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Seta |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 80 mm |
| Medio bassi (materiale) | Carbon fiber |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 160 mm |
| Woofer (materiale) | Alluminio |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 160 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 240 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 3-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna