
AC 3500 SM wall mount (pair)
Wall mount for mini speakers


This ball of sound is not a gimmick. The MO 3 FCR shines with the full performance of a home theatre satellite, only in the shape of a little ball. The robust, visually appealing sheet steel cabinet is the vehicle for a fantastic full-range chassis of 80 mm in diameter. This high-tech speaker alone is capable of reproducing the complete frequency range from 120 to 20,000 Hz, thanks to the extremely light, flared cellulose cone, the low-distortion neodymium magnet system, and the engineering finesse of letting the fabric dustcap function as a tweeter dome.
The spherical shape has extraordinary acoustical advantages because it minimizes cabinet diffraction. Acoustically, the MO 3 FCR features a distinctive spatial character thanks to its even radiation. Moreover, it delivers stunning voice fidelity precisely because, having no crossover, a one-way system doesn't break down voice frequencies — the most sensitive part of the human hearing range — between tweeter and midrange.
The multi-vented chassis is robust enough to completely amaze any sceptics in a room of up to 20 square meters.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 12 cm |
| Altezza | 13 cm |
| Spessore | 13,5 cm |
| Peso | 0,5 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Stand integrato | si |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 50 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 70 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

Likewise optically small, but acoustically big. This ultra-compact sub-woofer, almost cubic in shape, surprises the ear with a mature, forceful and bone-dry bass. The closed 10-litre cabinet houses a long-stroke bass driver with a special low-loss suspension, uncompromisingly driven by a 150 watt amplifier. The result: extremely impulsive, crisp, clean bass.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 28 cm |
| Altezza | 26,5 cm |
| Spessore | 32 cm |
| Peso | 8,9 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Controller livello di ingresso | Analogue |
| Phase control | Analogue |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 110 W |
| Output performance amplifier: Bass driver | 150 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
| Schermatura magnetica | si |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna