
Advantage C3535S 5.1 home cinema cable-set 30 m²
5.1 home cinema set for rooms up to 30 m²

Slender columns save space without compromising on sound.

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 115 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 10 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Piastra di base - diametro | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 115 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 130 Hz |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Piastra di base - larghezza | 25,5 cm |
| Piastra di base - lunghezza | 22,5 cm |

| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 34,5 cm |
| Altezza | 54,5 cm |
| Spessore | 35,2 cm |
| Peso | 20,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 300 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 30 - 70 Hz |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 180 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 200 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 30 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 45 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Range di frequenza da/a | 30 - 250 Hz |
| Massimo livello di pressione sonora | 110 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 43 cm |
| Altezza | 13,3 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 130 Hz |
I cavi di connessione non sono inclusi nella consegna

Cavo per diffusore 2 x 2,5 mm²

Cavo di connessione cinch per subwoofer di fascia alta

High performance 5.1 home cinema cable set for rooms up to 50 m²

Spina a banana, placcata oro con terminale a vite

Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)

Wireless transmitter and receiver set for wireless subwoofer signal transmission