
AC 5500 SM wall mount
Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)


This magnetically screened speaker can be used as a centre, front or rear speaker. With its four mid-range speakers and a tweeter, it corresponds exactly to the column speakers and therefore guarantees that the set produces a particularly homogenous overall sound. The casing of the slim speaker is also made of solid aluminium.
The speaker can be easily positioned on or under the TV using the mounting bracket supplied. Alternatively it can be attached to a wall using the rear bracket frame, aligned either horizontally or vertically.
Sturdy terminals ensure secure cable connections that can easily hold cables of up to 2.5mm2 thickness.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 39,5 cm |
| Altezza | 9 cm |
| Spessore | 11 cm |
| Peso | 2,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Titanium |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 4 |
| Medio bassi (diametro) | 70 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 120 W |
| Range di frequenza da/a | 100 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

The central bass unit of the Concept S is an active subwoofer with a downward-radiating 250mm woofer that, in combination with a powerful 170 watt sine power amplifier (300 watt music output) and a bass reflex system, provides a solid bass foundation in rooms up to 30m2.
A remote control is included so that you can easily adjust the levels and the crossover frequency from the listening location.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 34,5 cm |
| Altezza | 42 cm |
| Spessore | 45 cm |
| Peso | 18,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 2 |
| Uscita RCA | 2 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Controller livello di ingresso | Digital |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | Digital Hz |
| Regolatore di volume | Digital |
| Phase control | Analogue |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 170 W |
| Output performance amplifier: Bass driver | 300 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
| Schermatura magnetica | si |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Over 1 metre high, the four columns made of solid aluminium don't just look good. With their narrow, nine centimetres wide construction they radiate sound airily and stereophonically, at the correct height.
Four low-mid speakers and a particularly delicate tweeter ensure dynamic and homogenous sound in every standing speaker.
The round base plate only requires an area of 22 x 22cm.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 9 cm |
| Altezza | 113 cm |
| Spessore | 11 cm |
| Peso | 7,5 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Titanium |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 4 |
| Medio bassi (diametro) | 70 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 120 W |
| Range di frequenza da/a | 100 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 160 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna