
AC 5500 SM wall mount
Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)


This magnetically screened loudspeaker delivers clearly audible cinema vocals. It should be placed directly under or above the television. The CL 300 C is delivered with a speaker cradle, and can also be wall-mounted. It blends perfectly with the rest of the set thanks to an identical configuration with two mid-range drivers and a tweeter and delivers homogenous sound. The speaker is housed in a solid aluminium enclosure. Stable connection terminals capable of handling cables up to 4 square millimetres guarantee a secure connection.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 39,2 cm |
| Altezza | 10 cm |
| Spessore | 12,6 cm |
| Peso | 1,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | 1 |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 1,8 L |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 70 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Range di frequenza da/a | 140 - 22000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3500 Hz |
These column speakers stand over a metre tall and are made of solid aluminium. Their neutral design and slender dimensions make it easy to integrate them into any ambiance. Their loudspeaker components are preconfigured to be at the "right" height, and their round base plate only takes up a surface space of 22 cm in diameter. Two Klippel-optimised, cellulite mid-range drivers with a 70mm diameter along with a newly-developed mesh-dome tweeter with a neodymium magnet deliver a clear, transparent and harmonious tonal composition. This ensures even distribution, which translates into great sound even outside of the optimal centre listening position. Stable connection terminals capable of handling cables up to 4 square millimetres guarantee a secure connection.

Die über einen Meter hohen Säulen aus massivem Aluminium sind in ihrer neutralen, schlanken Gestaltung auffallend unauffällig und lassen sich leicht in jedes Ambiente integrieren.
Die klanggebenden Lautsprecher-Einheiten befinden sich automatisch in der "richtigen" Höhe, die runde Bodenplatte benötigt nur eine Stellfläche von 22 cm.
Zwei klippel-optimierte, 70mm durchmessende Zellulose-Mitteltöner und eine gleichfalls neu entwickelte Gewebe-Hochton-Kalotte mit Neodym-Magnet erzeugen gemeinsam ein klares, durchsichtiges und stimmiges Klangbild. Das gleichmäßige seitliche Abstrahlverhalten gewährleistet guten Ton auch außerhalb des idealen Sitzplatzes.
Für sichere Kabelverbindungen sorgen stabile Anschlussklemmen, die bis zu 4 qmm starke Kabel problemlos aufnehmen.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 8,7 cm |
| Altezza | 112,3 cm |
| Spessore | 12,6 cm |
| Peso | 4,35 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | 1 |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 1,8 L |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 70 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Range di frequenza da/a | 140 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3500 Hz |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Piastra di base - larghezza | 22 cm |
| Piastra di base - lunghezza | 22 cm |

This combination of a 5.1 receiver, a preamplifier, and a subwoofer is the centrepiece of the Columa 300R home cinema system. The high-quality surround receiver integrated in the subwoofer is perfect for direct connection to input sources like a MediaStation, AV-streamer/player, DVD-player/recorder, TV, SAT receiver, PC, MP3 player, iPod Dock, gaming console or video recorder. Three analogue and four digital inputs (2x optical, 2x coaxial) are available. An AM/FM radio with a station memory is included, as is a Dolby Digital/dts decoder and support for Dolby Prologic.
The system's components are adjustable through many settings and can be controlled via remote control. The system's external display and control unit is connected to the subwoofer via a cable and allows for system calibration. It also serves as a receiver for the remote control and a headphones terminal. This external controller allows you to conceal the large subwoofer anywhere in the room that you'd like – helping greatly with the aesthetics of the system. The subwoofer's internal amplifier distributes 250 watts of RMS power to the built-in bass driver and five satellite speakers. This ensures solid Teufel sound in spaces up to 30 sqm.
Ultimately this subwoofer is also responsible for generating a solid foundation of bass pressure. Its Klippel-optimised 250mm bass driver in a 41 litre enclosure produces bass you can feel down to 35 Hz (-3 dB).
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 34 cm |
| Altezza | 48,5 cm |
| Spessore | 55 cm |
| Peso | 22 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita cuffie 3,5 mm | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 3 |
| Entrata digitale coassiale | 2 |
| Entrata digitale ottica | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Display | si |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Regolatore di volume | Analogue |
| Phase control | Aan / Uit |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 125 W |
| Potenza massima di uscita Canale satellitare | 40 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 150 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 5.1 |
| Canali dell'amplificatore | 6 |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 25 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 35 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | Laminato |
| Volume interno nettos | 41 L |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Good value two-core standard 0.75 sqmm speaker cable. The positive pole is marked. Suitable for many applications, especially multimedia systems.
Available in two lengths.
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna