
AC 7500 SM wall mount
Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles


| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 16,3 cm |
| Altezza | 26 cm |
| Spessore | 18,8 cm |
| Peso | 3,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | 1 single wiring terminal |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 12mm |
| Superficie box | Body film, Front high-gloss laquer black |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 5 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 1 |
| Medio bassi (diametro) | 130 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 86 dB |
| Range di frequenza da/a | 90 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 80 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

The reason for he newly designed T 110 F are clear when you see the Klippel-optimised drivers together with the precisely-arranged frequency crossover, which guarantees a dynamic music and home cinema playback. The fine detail reproduction and the voice understandability are excellent, no small thanks to the 25 mm cloth dome, which is from 3500 Hz on upwards supported by the 130 mm large middle-low range driver.
The loudspeaker is not being sold separately – it is available only in the Theater 100 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 16,3 cm |
| Altezza | 26 cm |
| Spessore | 18,8 cm |
| Peso | 3,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 12mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 5 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 1 |
| Medio bassi (diametro) | 130 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 86 dB |
| Range di frequenza da/a | 90 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 80 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

To achieve the ideal approximate home cinema loudspeaker system, we’ve taken the tweeter out of the Centre speaker, so that the driver order is exactly the same as the T 110 F front loudspeakers. The goal of having identical loudspeakers was thus achieved.
The tweeter has been set back a few millimeters in order to make the drivers in the loudspeakers more exact when played together. These measures ensure amazingly good voice understandability and improved impulse playback, where also the frequencyswitch together with the woofer contributes a great deal.
The loudspeaker is not being sold separately – it is available only in the Theater 100 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 30,5 cm |
| Altezza | 22 cm |
| Spessore | 18,8 cm |
| Peso | 4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 100 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 12mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 5 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 130 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 86 dB |
| Range di frequenza da/a | 90 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 80 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

The magnetically screened T 1000 SW subwoofer guarantees clean and undistorted bass from impressive depths. It's perfect for music playback and bass channel effects from a home cinema system.
An internal Class D power amplifier relentlessly drives the 250 mm (diameter) bass driver with 250 watt RMS. The bass drivers' significant air displacement is positively intensified through a bass reflex opening.
T 1000 SW's 33 Hz low is otherwise unheard of in its price category.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 32 cm |
| Altezza | 50 cm |
| Spessore | 44,5 cm |
| Peso | 21,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Funzione Standby | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 40 - 240 Hz |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | Adjustable |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 250 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 260 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Digital |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Interruttore Full Range/Low Pass | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 33 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 54 L |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Massimo livello di pressione sonora | 104 dB/1m |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna