
15m Speaker Cable 2.5mm² - C2515S
Cavo per diffusore 2 x 2,5 mm²

<span style="color: rgb(0, 0, 0); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: 14px; orphans: auto; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; background-color: rgb(255, 255, 255); display: inline !important; float: none;">XBE stands for Extra Bass Edition. The Kombo 42 XBE is therefore the perfect mini stereo system for those who love bass.<br /></span>

| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 27,5 cm |
| Altezza | 13,5 cm |
| Spessore | 35 cm |
| Peso | 5,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Uscita cuffie 6,3 mm | 1 |
| Uscita Subwoofer | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 3 |
| Ingresso presa jack 3.5mm | 1 |
| USB 2.0 | si |
| Uscita diffusore High Level | 2 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Display | si |
| Consumo energetico massimo | 120 W |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Output performance amplifier: Satellites | 40 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Class AB |
| Canali dell'amplificatore | 2 |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 25 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| FM - UKW | si |
| RDS | si |
| AM - MW | si |

With a 24 liter volume and nearly 14 kg, this active subwoofer is perfectly equipped to deliver extra depth and punch to home cinema and music.
The slender form takes up very little space, yet accommodates a downward radiating 200 mm woofer - the secret to this subwoofer's performance which is miles above its price class. The low end is 40 Hz (-3 dB). Thanks to an integrated amplifier with 100 watts, the bass has a dynamic and precise sound. An internal limiter protects the drivers from overmodulation and distortion.
A mono cinch connection for connecting to a home cinema A/V receiver and phase switch are located on the back.
An auto level switch with three levels ensures the optimal alignment to the various output levels from different home cinema A/V receivers. This ensures that the subwoofer always springs into action when a signal is available.
The attractive yet discreet form is accented by high gloss elements and rounded corners. The downfire principle, bass reflex vent on the bottom, and angled, embedded power plugs allow the US 2108/1 SW to be positioned directly against the wall. Four resonance damping feet ensure stable placement and uncouple the subwoofer from the floor.
The US 2108/1 SW is only available as part of a Teufel set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 28 cm |
| Altezza | 50 cm |
| Spessore | 28 cm |
| Peso | 13,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V AC / 50 Hz V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 250 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 100 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 120 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 40 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 24 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 200 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 100 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Range di frequenza da/a | 40 - 250 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 250 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 109 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Hi-fi bookshelf speaker with two-way construction in a bass reflex enclosure. Excellent bass playback, neutral mids and detailed highs thanks to the 165 mm midbass driver with phase plug along with a 25 mm tweeter. The Ultima 20 MK 2 has a performance capacity of 80 watts with distortion-free playback in rooms up to 25 m².
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 21,5 cm |
| Altezza | 33,5 cm |
| Spessore | 24 cm |
| Peso | 6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite placcati oro |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 30 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Aperture di compensazione (posizione) | Parte posteriore |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | Laminato |
| Volume interno nettos | 10 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 1 |
| Medio bassi (diametro) | 165 mm |
| Medio bassi (materiale) | Kevlar/ fibreglass |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 50 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Range di frequenza da/a | 70 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 80 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 104 dB/1m |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 80 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
| Frequenza Crossover interno | 2600 Hz |

| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Lunghezza del cavo | 2,5 m |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna

Cavo per diffusore 2 x 2,5 mm²

Cavo di connessione cinch per subwoofer di fascia alta

Spina a banana, placcata oro con terminale a vite

Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles

Wireless transmitter and receiver set for wireless subwoofer signal transmission

Voltage converter