
Performance C4545S 5.1 home cinema cable-set 30 m²
High performance 5.1 home cinema cable set for rooms up to 50 m²

There’s a system to creating extraordinary home cinema sound. The System 8 adheres to the stringent THX Ultra2 criteria for expressing all of the power, dynamics, and sonic dimensions of a real cinema experience.

The S 800 D THX Ultra 2 dipole speakers astound through their high capacity and small dimensions, which make them perfectly suitable for integration into any living space. We're not aware of any smaller dipole with THX Ultra 2 certification.
The 130 mm bass driver of these three-way speakers is situated on the wall-facing side of the speaker enclosures. It renders a sound foundation which makes it possible to identify even low-frequency effect signals in the background. The speakers' mid- and high-range drivers project forward and backwards, and their 25 mm domes are reverse-polarised to deliver diffuse, ambient sound. Sound projected directly at the listener is minimised in favour of ambient sound which is reflected off of walls and creates an effect of open spatiality. This omni-directional projection contributes to captivating and believable sound quality which could never be rivalled by conventional speakers.
To avoid diffraction, both sides are covered by enclosures conceived of as cowls without any screws, bushings or grommets in them. An integrated wall-mount enables the dipoles to be attached to a wall, which is necessary for their stunning effect to fully unfold. They can also be mounted against a rear wall at an angle using the optional AC 6500 SM/L wall-mount and lock.

Never before has a manufacturer used a 300 mm driver in a housing from 80 liters and still received the THX Ultra 2 certification – until Teufel did it.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 36 cm |
| Altezza | 54,8 cm |
| Spessore | 70 cm |
| Peso | 41,7 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Display | si |
| Tensione di alimentazione | 230 V / 50 Hz V |
| Consumo energetico massimo | 1200 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 60-220 Hz |
| Phase control | si |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 500 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 650 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Class AB + DSP |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Interruttore Full Range/Low Pass | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Parte posteriore |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Down-firing | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 83,7 L |
| Predisposto per spikes | si |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 300 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

These front loudspeakers for System 8 THX Ultra 2 are completely redeveloped and a bit of an enigma: they're both smaller and better.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 45,8 cm |
| Altezza | 24,9 cm |
| Spessore | 19 cm |
| Peso | 8,5 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Screw terminals, gold plated |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 6 mm |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF with aluminium-inlays |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 16,6 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 1 |
| Medio bassi (diametro) | 80 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Woofer (numero per altoparlante) | 2 |
| Woofer (diametro) | 130 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 150 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 92 dB |
| Range di frequenza da/a | 80 - 22000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 200 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 111 dB/1m |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 80 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 3-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 400 / 2500 Hz |
I cavi di connessione non sono inclusi nella consegna

Speaker cable 2 x 4.0 mm²

Cavo di connessione cinch per subwoofer di fascia alta

Spina a banana, placcata oro con terminale a vite

Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles

Coppia di diffusori Dolby Atmos con certificazione Dolby-Atmos-Enabled-Speaker per l'espansione di del tuo set home theater

Wireless transmitter and receiver set for wireless subwoofer signal transmission