
AC 5500 SM wall mount
Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)


Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 115 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 10 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Piastra di base - diametro | 26 cm |

Thanks to its slim shape (1.13m high and just 13.5cm wide) tapering off at the back, this speaker takes up considerably less space than conventional massive wooden speakers.
Good looks don’t come at the expense of acoustic limitations – quite the opposite in this case. The L 220 FR is a flawless hi-fi speaker, perfect for enjoying your favourite music.
The solid aluminium case is not only attractive on the outside but also creates optimal acoustic conditions by being extremely rigid. Two 100mm cone chassis adapted to this environment are responsible for the reproduction of low and medium frequencies, and the 25mm metal dome takes care of all the higher tones.
A glass plate with steel spikes creates sturdiness and gives the sound column a slightly floating appearance.
The speaker is not available separately outside of the LT 2.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 115 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 130 Hz |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Piastra di base - larghezza | 25,5 cm |
| Piastra di base - lunghezza | 22,5 cm |

Like nearly all Teufel systems, the L 220 C centre speaker scores points by having the same speaker chassis and casing design as the columns of the set. Experience has shown: this is the only way to guarantee acoustically identical reproduction of all front channels.
Thanks to its slender landscape format, the approx. 43cm wide L 220 C can be easily placed on or below your TV. A matching table base is included as standard. Integrated wall brackets at the rear allow the centre to be attached to a wall – separate brackets are not required! With its minor depth of just 10 centimetres, the centre takes up extremely little room.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 43 cm |
| Altezza | 13,3 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 130 Hz |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 43 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

This universal short column-speaker corresponds technologically and dimensionally to the L 220 C centre – but its lettering is arranged to allow high format placement.
It can act as a front speaker, rear speaker or as a rear centre in a 7.1 set. Because of this the LT 2 can always be adapted to your spatial requirements. The set is always guaranteed to produce the perfect ensemble sound.
A pair of these speakers is available separately in the "Theatre LT 2 EX extension set".
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 13,3 cm |
| Altezza | 43 cm |
| Spessore | 10,2 cm |
| Peso | 3,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Binding-Posts |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Alluminio |
| Schermatura magnetica | si |
| Stand integrato | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 100 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |

With the L 2200/6 SWR, Teufel didn't just reinvent the subwoofer but the receiver, too! This attractive bass-master is both rolled into one: Subwoofer and digital receiver.
The full surround receiver integrated into the subwoofer casing guarantees connection of digital and analogue signal sources such as DVD players/recorders, TV, sat receivers, PCs, MP3 players, games consoles or video recorders. A FM/AM radio is included along with Dolby Digital/dts decoder, Dolby Prologic switch and comprehensive setting options.
500 watt output performance from the six-channel amplifier guarantees powerful sound in rooms up to 35m2. Convenient to operate via remote control and front panel the L 2200/6 SW forms the centre of an unrivalled, concentrated home cinema set up.
The subwoofer is not separately available!
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 29 cm |
| Altezza | 44 cm |
| Spessore | 53 cm |
| Peso | 17,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA Stereo | 2 |
| Ingresso presa jack 3.5mm | 1 |
| Entrata digitale coassiale | 1 |
| Entrata digitale ottica | 1 |
| Morsetti di collegemneto | Push terminals |
| Uscita diffusore High Level | 5 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| DTS Digital Surround | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| DSP Integrato | si |
| Display | si |
| Tensione di alimentazione | 110 - 230 V |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 1 |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Regolatore di volume | Analogue |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 170 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Class AB |
| Canali dell'amplificatore | 6 |
| Decoder DD/dts/PLII integrato | si |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 100 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| FM - UKW | si |
| Preselezione delle stazioni - FM | 30 |
| AM - MW | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | Laminato |
| Schermatura magnetica | si |
| Predisposto per spikes | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna