
AC 3500 SM wall mount (pair)
Wall mount for mini speakers


The CE 10 FCR micro satellite delivers unbelievable performance despite its compact size.
Thanks to a high-performance driver with an 80 mm diameter and a subwoofer with active filtering, it can powerfully play back the complete frequency range between mid-tone and treble without breaks or distortion. The curved front ensures better sound radiation than previous conventional constructions.
The acoustically transparent cover of the 9 x 9 centimetre sound marvel can be removed for “open” operation, but normally has a “floating” mounting: Benefits: Minimisation of edge reflections. A curved front provides improved sound radiation compared to previous constructions.
The supplied matching table stand ensures optimal placement options on a desk or shelf. An optional Shortlock bracket can be used to fasten and then horizontally/vertically swivel the cube. The separately available M 60 P base is an alternative stand placement option.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 9 cm |
| Altezza | 9 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 0,43 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Push terminals |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2 mm |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 0,5 L |
| Stand integrato | si |
| Altoparlanti a banda larga (numero per altoparlant | 1 |
| Altoparlanti a banda larga (diametro) | 80 mm |
| Altoparlante a banda larga (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 50 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 83 dB |
| Range di frequenza da/a | 180 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna