
Advantage C3025S 5.1 home cinema cable-set 30 m²
5.1 home cinema cable set for rooms up to 30 m²


This magnetically screened loudspeaker ensures the audibility of the speech in film soundtracks. It should be placed directly under the screen for optimal effectiveness – either by use of its included speaker cradle or using a wall mount.
It delivers harmonious overall sound using the same three loudspeakers and enclosure volume as the CL 100 FR and CL 100 FCR speakers: two new, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and also a new 19 mm mesh calotte tweeter.
It is not available separately.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 35 cm |
| Altezza | 17,1 cm |
| Spessore | 10,3 cm |
| Peso | 1,5 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 2,3 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 65 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 2500 Hz |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |

These "small" columns can be mounted on walls or placed in shelves or on speaker stands. Acoustically identical to the CL 100 FR columns, they can be used either as front or rear speakers – the same loudspeakers in the same enclosures come into play.
Two newly developed, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and a new 19 mm mesh tweeter compose the audio foundation of the CL 100 FCR.
A meticulously tuned frequency crossover guarantees balanced sound in all frequency ranges above the subwoofer's levels. An uncommon 87 db/w/m degree of efficiency means these speakers, with 100 watts of maximum capacity, sound crisp and loud and provide high dynamics even in large rooms.
These column speakers are not available separately.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 16,2 cm |
| Altezza | 35 cm |
| Spessore | 8,6 cm |
| Peso | 1,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 2,3 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 65 mm |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 2500 Hz |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |

With a 24 liter volume and nearly 14 kg, this active subwoofer is perfectly equipped to deliver extra depth and punch to home cinema and music.
The slender form takes up very little space, yet accommodates a downward radiating 200 mm woofer - the secret to this subwoofer's performance which is miles above its price class. The low end is 40 Hz (-3 dB). Thanks to an integrated amplifier with 100 watts, the bass has a dynamic and precise sound. An internal limiter protects the drivers from overmodulation and distortion.
A mono cinch connection for connecting to a home cinema A/V receiver and phase switch are located on the back.
An auto level switch with three levels ensures the optimal alignment to the various output levels from different home cinema A/V receivers. This ensures that the subwoofer always springs into action when a signal is available.
The attractive yet discreet form is accented by high gloss elements and rounded corners. The downfire principle, bass reflex vent on the bottom, and angled, embedded power plugs allow the US 2108/1 SW to be positioned directly against the wall. Four resonance damping feet ensure stable placement and uncouple the subwoofer from the floor.
The US 2108/1 SW is only available as part of a Teufel set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 28 cm |
| Altezza | 50 cm |
| Spessore | 28 cm |
| Peso | 13,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V AC / 50 Hz V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 250 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 100 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 120 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 40 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 24 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 200 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 100 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Range di frequenza da/a | 40 - 250 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 250 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 109 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
I cavi di connessione non sono inclusi nella consegna