
AC 7500 SM wall mount
Wall mount for compact class wood box format speakers and dipoles

The T 100 D is a double speaker, in a way. Two tweeters and two mid- low range drivers are in the two Dipole speakers for the two back channels.
For extra sound effects and to be as realistic as possible these surround speakers create the perfect room atmosphere, not just blasting one way but from both the front and back. This sound picture is diffuse and no exact location can be located thanks to the additional reflections from the walls and ceiling. This is how you achieve an exremely atmospheric sound.
The back of the radiant two-way speaker can be switched off, and then you have two extra front T 100 F speakers. This setting is avisible if the rear speakers are not going to be placed exactly on the wall but will be in the room itself and/or on a stand. This is how the T 100 D is flexible for every sitting room situation.

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 200 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 19,5 cm |
| Altezza | 44 cm |
| Spessore | 28,5 cm |
| Peso | 7,7 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | 1 single wiring terminal |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 15mm |
| Superficie box | Body film, Front high-gloss laquer black |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 15 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 170 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 65 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 210 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 19,5 cm |
| Altezza | 44 cm |
| Spessore | 28,5 cm |
| Peso | 7,7 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 15mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 15 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 170 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 65 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 38 cm |
| Altezza | 60 cm |
| Spessore | 48,5 cm |
| Peso | 25 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita RCA Stereo | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Funzione Standby | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 40 - 240 Hz |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | Adjustable |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 250 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 260 W |
| Tecnologia degli amplificatori | Digital |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Interruttore Full Range/Low Pass | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 28 Hz |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 21mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 68 L |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 330 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Massimo livello di pressione sonora | 107 dB/1m |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 44 cm |
| Altezza | 25 cm |
| Spessore | 26,5 cm |
| Peso | 6,8 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 50 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per spina a banana | si |
| Diametro massimo cavo | 10 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | MDF 15mm |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 15 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 25 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 170 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 65 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impedenza | 4 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna