
Advantage C3025S 5.1 home cinema cable-set 30 m²
5.1 home cinema cable set for rooms up to 30 m²

This compact speaker set fits in every room and can be used with any AV receiver. Always sound great, with a great price to match.

A 20 kg bass cabinet creates the ideal conditions for the powerful integrated amplifier (125 watt rms power) and a larger than average 250 mm diameter woofer.
Teufel's legendary subwoofer expertise give you a 40 Hz (-3 dB) low end for full-bodied and accurate bass. Music, home theater and games - everything sounds deep and rich.
Rounded edges, slim design and a glossy finish make this subwoofer discrete and elegant. Minimal space requirements mean it can be placed anywhere in your interior.
The down-firing bass reflex principle and the angled, recessed plug allow the subwoofer to be position directly on a wall; four resonance damping feet ensure secure footing and decoupling from the floor.
The RCA connectors for a home theater AV receiver are on the rear, along with the volume control and a phase slide switch.
A three-level auto-switch ensures optimum output levels on the various devices. This ensures the subwoofer is always perfectly in sync with the rest of the system. An internal limiter protects against overloading and distortion.
The U.S. 2110/1 SW is only available with Teufel speaker sets.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 34,5 cm |
| Altezza | 55 cm |
| Spessore | 34,5 cm |
| Peso | 20,3 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 125 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 150 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 38 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 45 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 40 - 250 Hz |
| Massimo livello di pressione sonora | 114 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |

These subtly designed and easily integrated speakers house a 19 mm, high-range dome driver along with doubled power in the mid-ranges (2 x 80mm). This increased amount of membrane surface guarantees potential for higher dynamics and a "rounder" sound. Their loud volume can be attributed to a high degree of efficiency of 88 dB/w/m.
The speakers radiate sound better than conventionally-constructed ones would thanks to a curved front plate. Set the CS 35 FCR upright or on its side. It can be mounted to a wall or directed at the listener's location using the appropriate mount. The CS 35 FCR is only available as part of the Consono 35 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 9 cm |
| Altezza | 20 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 1,16 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | High-gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 1,3 L |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 80 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 150 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3400 Hz |

The CS 35 C center speaker is the acoustic equivalent of the CS 35 FR satellite speaker, but is set up for horizontal placement. In addition to its 19 mm high-range dome driver, it incorporates two 80 mm diameter mid-range drivers.
This ensures that human voices are particularly intelligible and faithful to detail, even when the listener isn't sitting in the optimal position (i.e. exactly in the middle). The speaker also radiates sound better thanks to a convex front plate.
The loudspeaker is delivered with a cradle, but can also be mounted on the wall. The CS 35 C is not offered individually, but only as part of a Consono 35 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 20 cm |
| Altezza | 9 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 0,82 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Diametro massimo cavo | 1,5 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | High-gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 1,3 L |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 80 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 150 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3400 Hz |
I cavi di connessione non sono inclusi nella consegna

Cavo di connessione cinch per subwoofer di fascia alta

Wall mount for mini speakers

Loudspeaker cable 2 x 1.0 mm²

Wireless transmitter and receiver set for wireless subwoofer signal transmission