
AC 3500 SM wall mount (pair)
Wall mount for mini speakers


The CE 10 FCR micro satellite delivers unbelievable performance despite its compact size.
Thanks to a high-performance driver with an 80 mm diameter and a subwoofer with active filtering, it can powerfully play back the complete frequency range between mid-tone and treble without breaks or distortion. The curved front ensures better sound radiation than previous conventional constructions.
The acoustically transparent cover of the 9 x 9 centimetre sound marvel can be removed for “open” operation, but normally has a “floating” mounting: Benefits: Minimisation of edge reflections. A curved front provides improved sound radiation compared to previous constructions.
The supplied matching table stand ensures optimal placement options on a desk or shelf. An optional Shortlock bracket can be used to fasten and then horizontally/vertically swivel the cube. The separately available M 60 P base is an alternative stand placement option.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 9 cm |
| Altezza | 9 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 0,43 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Push terminals |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2 mm |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | Lacquer, high gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 0,5 L |
| Stand integrato | si |
| Altoparlanti a banda larga (numero per altoparlant | 1 |
| Altoparlanti a banda larga (diametro) | 80 mm |
| Altoparlante a banda larga (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 50 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 83 dB |
| Range di frequenza da/a | 180 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

As the smallest woofer of the Concept E series, the CE 100 SW may be the baby within the Teufel cosmos, but it does have a very imposing appearance with its 28.4 litre volume and 13 kg weight – especially when compared to the usual PC bass cubes.
The integrated 5.1 amplifier boasts a very considerable 200 watts maximum output, which is logically distributed to the six feed channels. At the rear it offers a connection for direct connection to 5.1 sound cards or other analogue sources.
The 200 mm side-mounted bass speaker in the precisely calibrated bass reflex casing guarantees a deep bass that can be also adjusted using the front controller. Just like the total volume and the operating status of the woofer. By the way, power consumption during standby operation: less than 1 watts!
The Concept E 100 SW is only available as part of a Concept E 100 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 24,7 cm |
| Altezza | 43,5 cm |
| Spessore | 42,3 cm |
| Peso | 13 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 220 - 240 V |
| Consumo energetico massimo | 300 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | T2AL250V |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 1 W |
| Bass boost/EQ | Bass conrol |
| Regolatore di volume | si |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 50 W |
| Potenza massima di uscita Canale satellitare | 25 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 75 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 5.1 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class AB, IC type |
| Canali dell'amplificatore | 6 |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 15 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 40 Hz |
| Diametro massimo cavo | 3 mm |
| Aperture di compensazione (posizione) | Front |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 28,4 L |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 200 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Push terminals |
| Ingresso RCA 5.1 | 1 |

| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 19 cm |
| Altezza | 4,1 cm |
| Spessore | 15,5 cm |
| Peso | 0,71 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita cuffie 3,5 mm | 1 |
| Ingresso RCA Stereo | 2 |
| Uscita RCA 5.1 | 1 |
| Ingresso RCA 5.1 | 1 |
| Ingresso microfono 3,5mm | 1 |
| Uscita microfono 3,5 mm | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Display | si |
| Tensione di alimentazione | 12 V V |
| Consumo energetico massimo | 10 W |
| Classe di protezione | 2 |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,9 W |
| Canali dell'amplificatore | 6 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 25 Hz |
Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna