
30m Speaker Cable 2.5mm² - C2530S
Cavo per diffusore 2 x 2,5 mm²

Great sound? Check. Good looks? Check. Complete internal amplification plus additional control unit with standard decoders? Got that, too. The Columa 300 Complete is quite simply the easiest way to achieve a high level home cinema experience - with just a single purchase.

A long and slender loudspeaker designed to be placed directly under the viewing screen. This is the perfect place for the LC 302, which can reproduce clear and precise speech from movies and television. Simply place it on the included stand or fix it to the wall with a handy bracket on the back.
A modified crossover allows the CL 302 C to achieve precise tuning based on its position on either a stand or wall. Otherwise, the centre is equipped with the same two midrange drivers and tweeter calotte as the column speakers and so contributes to the set’s especially harmonious sound. The speaker’s especially slender enclosure is made from solid aluminium. Robust terminals ensure secure connections for cables up to 4 mm² and nearly lossless transmission.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 39,2 cm |
| Altezza | 8,5 cm |
| Spessore | 12,6 cm |
| Peso | 1,4 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite placcati oro |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Matte, metallic lacquer |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 2,9 L |
| Gancio di fissaggio a serratura | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 2 |
| Medio bassi (diametro) | 70 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 96 dB/1m |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Sezione trasversale | 1 mm² |


| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| RDS | si |
| Preselezione delle stazioni - FM | 30 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 27 cm |
| Altezza | 6,5 cm |
| Spessore | 17 cm |
| Peso | 2 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso analogico | 3 |
| Ingresso RCA Stereo | 2 |
| Ingresso presa jack 3.5mm | 1 |
| Entrata digitale coassiale | 2 |
| Entrata digitale ottica | 1 |
| Bluetooth | si |
| Uscita video HDMI | 1 |
| Ingresso Video HDMI | 4 |
| Versione HDMI | 1.4a |
| Versione HDMI | 1.4a |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Dolby Digital | si |
| Dolby Pro Logic II | si |
| DTS Digital Surround | si |
| DTS NEO:6 | si |
| Dolby Digital Plus | si |
| Dolby Pro Logic | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| DSP Integrato | si |
| Display | si |
| Tensione di alimentazione | 230 V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 30 W |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,4 W |
| Decoder DD/dts/PLII integrato | si |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Telecomando | Infrarossi |

US 4110/6 SW Active Subwoofer
This subwoofer completes the entire system for a complete 5.1 speaker ensemble - an integrated Class-D amplifier for 5.1 surround sound and a superb 450 Watts of maximum power.
A spacious 45 liter capacity enclosure also holds a Klippel-optimized long-throw woofer with a diameter of 250 mm, for the 5.1 amplifier and 180-watt sine. The result: an extremely deep, powerful, absolutely dynamic and undistorted performance. Creating effortless bass waves down to 30 Hz (-3dB).
At the back all settings and connections are housed discreetly: The terminals for the five satellite speakers and analog 5.1 audio input jacks: Six RCA inputs. This means that the system can be directly connected to a user-friendly control station, station decoder, a 5.1-PC sound card or other audio sources.
Thanks to the smart design with recessed stage, angled plug and doubled DPU down-firing reflex slot, the subwoofer can be positioned close to a wall, making it easy to store. It stands firmly on its resonance damping feet, decoupled from the floor, elegantly designed, without being intrusive. A new focal point in any room – design and function beautifully combined.
Powerful surround sound in a stylish shell - that is the US 4110/6 SW
The US 4110/6 SW is only available as part of a Teufel speaker set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 34,5 cm |
| Altezza | 51 cm |
| Spessore | 35,2 cm |
| Peso | 20,9 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 VAC / 50 Hz V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 450 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di frequenza (intervallo) | 30 - 70 Hz |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 180 W |
| Potenza massima di uscita Canale satellitare | 50 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 200 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Potenza di uscita canale satellitare "Sinus" | 40 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 30 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 4 mm |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 2 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Cover frontale rimovibile | si |
| Front-firing | si |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 45 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 250 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 150 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 30 - 250 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 300 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 112 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Uscita diffusore High Level | 5 |
| Ingresso RCA 5.1 | 1 |

These over one meter tall and extremely slender solid aluminum columns are both striking and unassuming, perfect for blending in to any interior. The space-saving design includes a round mount with a diameter of just 22cm. The height of the loudspeakers makes them perfectly adapted to the reproduction of a highly transparent sound.
Two klippel optimised 70 mm celluloid midrange drivers and a 19mm fabric dome tweeter produce a clear, transparent, and perfectly tuned sound. Uniform lateral dispersion ensures superb tone even outside of an ideal listening position. Robust terminals maintain secure connections for cables up to 4 mm².
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 8,5 cm |
| Altezza | 112 cm |
| Spessore | 12,6 cm |
| Peso | 4,5 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Morsetti di collegemneto | Morsetti a vite placcati oro |
| Potenza minima consiglita dell'amplificator | 20 W |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 2,5 mm |
| Materiale box | Alluminio |
| Superficie box | Matte, metallic lacquer |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 2,9 L |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Tweeter (materiale) | Tessuto |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 70 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 80 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Range di frequenza da/a | 120 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 100 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 96 dB/1m |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Frequenza di crossover su woofer | 150 Hz |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |

Gli accessori necessari sono inclusi nella consegna

Cavo per diffusore 2 x 2,5 mm²

0.5 m stereo cinch connection cable

Spina a banana, placcata oro con terminale a vite

Wall mounts or larger mini-compact speakers and short column speakers (FCRs)