
Advantage C3025S 5.1 home cinema cable-set 30 m²
5.1 home cinema cable set for rooms up to 30 m²

Great Teufel sound at a great price. 5 Micro-boxes and one powerful subwoofer give you a thrilling home cinema experience.

With a 24 liter volume and nearly 14 kg, this active subwoofer is perfectly equipped to deliver extra depth and punch to home cinema and music.
The slender form takes up very little space, yet accommodates a downward radiating 200 mm woofer - the secret to this subwoofer's performance which is miles above its price class. The low end is 40 Hz (-3 dB). Thanks to an integrated amplifier with 100 watts, the bass has a dynamic and precise sound. An internal limiter protects the drivers from overmodulation and distortion.
A mono cinch connection for connecting to a home cinema A/V receiver and phase switch are located on the back.
An auto level switch with three levels ensures the optimal alignment to the various output levels from different home cinema A/V receivers. This ensures that the subwoofer always springs into action when a signal is available.
The attractive yet discreet form is accented by high gloss elements and rounded corners. The downfire principle, bass reflex vent on the bottom, and angled, embedded power plugs allow the US 2108/1 SW to be positioned directly against the wall. Four resonance damping feet ensure stable placement and uncouple the subwoofer from the floor.
The US 2108/1 SW is only available as part of a Teufel set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 28 cm |
| Altezza | 50 cm |
| Spessore | 28 cm |
| Peso | 13,6 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Ingresso RCA | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Tensione di alimentazione | 230 V AC / 50 Hz V |
| Accensione / spegnimento automatico | Si |
| Consumo energetico massimo | 250 W |
| Presa di corrente del cavo di rete | si |
| Classe di protezione | 2 |
| Salvavita | si |
| Memoria per impostazioni se scollegato da rete ele | si |
| Funzione Standby | si |
| Consumo energetico in standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | si |
| Controller livello di ingresso | si |
| Regolatore di volume | si |
| Phase control | 0 / 180° |
| Potenza massima di uscita canale tweeter | 100 W |
| Potenza massima di uscita del canale del bass | 120 W |
| Configurazione dell'amplificatore | 1.0 |
| Tecnologia degli amplificatori | Class D |
| Canali dell'amplificatore | 1 |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Fequenza limite inferiore (-3 dB) | 40 Hz |
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Aperture di compensazione (posizione) | Sotto |
| Aperture di compensazione | 1 |
| Diametro supporto di montaggio | 6 mm |
| Materiale box | MDF |
| Superficie box | High gloss (front), foil (corpus) |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 24 L |
| Stand integrato | si |
| Woofer (numero per altoparlante) | 1 |
| Woofer (diametro) | 200 mm |
| Woofer (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 100 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Range di frequenza da/a | 40 - 250 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 250 W |
| Massimo livello di pressione sonora | 109 dB/1m |
| Principio acustico | Sistema a 1-vie |
| Tipo di costruzione del box | Bassreflex |
4x 2-Weg-Lautsprecher mit 1x Hochtöner + 1x Mitteltöner sowie 1x 2-Weg-Lautsprecher mit 1x Hochtöner und 2x Mitteltöner - Beeindruckender 5.1-Surround-Klang mit starkem Center für eine hohe Sprachverständlichkeit.

The compact CS 25 FR satellite speakers render all mid-to-high range frequencies with complete clarity. This is thanks to a two-way construction featuring 80 mm mid-range-driver and a 19 mm tweeter. Their successful interplay is regulated by a carefully-adapted frequency crossover.
Thanks to a curved front plate, the speakers radiate sound better than other designs would – past constructions have considerably less to offer in this regard. The (9 x 12.5 cm) grille is removable and mounted with a "floating" mechanism.
Place these speakers on a flat surface or wall-mount them using a separately-available shortlock (horizontal/vertical swivel). Or outfit them with the separately-available M 50 P table stands. The CS 25 FR speakers are only available as part of a set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 9 cm |
| Altezza | 12,5 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 0,68 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Predisposto per ricevitore AV | si |
| Diametro massimo cavo | 1,5 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | High-gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Medio bassi (numero per altoparlante) | 1 |
| Medio bassi (diametro) | 80 mm |
| Medio bassi (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 85 dB |
| Range di frequenza da/a | 150 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3500 Hz |

The CS 35 C center speaker is the acoustic equivalent of the CS 35 FR satellite speaker, but is set up for horizontal placement. In addition to its 19 mm high-range dome driver, it incorporates two 80 mm diameter mid-range drivers.
This ensures that human voices are particularly intelligible and faithful to detail, even when the listener isn't sitting in the optimal position (i.e. exactly in the middle). The speaker also radiates sound better thanks to a convex front plate.
The loudspeaker is delivered with a cradle, but can also be mounted on the wall. The CS 35 C is not offered individually, but only as part of a Consono 35 set.
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Larghezza | 20 cm |
| Altezza | 9 cm |
| Spessore | 9,8 cm |
| Peso | 0,82 kg |
| Descrizione | Articolo |
|---|---|
| Diametro massimo cavo | 1,5 mm |
| Materiale box | Plastica ABS |
| Superficie box | High-gloss |
| Schermatura magnetica | si |
| Volume interno nettos | 1,3 L |
| Montaggio staffa a parete | si |
| Tweeter (numero per altoparlante) | 1 |
| Tweeter (diametro) | 19 mm |
| Midrange (numero per altoparlante) | 2 |
| Midrange (diametro) | 80 mm |
| Midrange (materiale) | Cellulosa |
| Potenza continua (IEC - Long Term) | 60 W |
| Sensibilità (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Range di frequenza da/a | 150 - 20000 Hz |
| Picco di potenza (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impedenza | 4 - 8 Ohm |
| Principio acustico | Sistema a 2-vie |
| Tipo di costruzione del box | chiuso |
| Frequenza Crossover interno | 3400 Hz |
I cavi di connessione non sono inclusi nella consegna